Arapça Nedir? Arapça Dili Hakkında Bilgi

Arapça Nedir? Arapça Dili Hakkında Bilgi

Arapça Nedir?Arapça dünyanın en harika dillerinden biridir. Zarif bitişik harfleri, muhteşem tipi ve varlıklı sözcük bilgisi, bu dile eşsiz bir karakter ve tat vermektedir.

Arapça, İbranice ve Arami dillerini de kapsayan Sami lisan ailesinin en büyük üyesidir. Başka pek Fazla Sami dili gibi Arapça da sağdan sola doğru yazılmaktadır.

Arapça Dilinin Kökeni, Arapça Nedir ?

Arapça dilinin kökeni kabilelerin mahalli Arapça diyalektleri kullandığı İslamiyet Evvelsi Arabistan‘a dayanmaktadır.

Şiir, İslamiyet Evvelsi Arabistan kültüründe Mühim bir rol oynamıştır. Bu sayede şairler fertsel kabilenin prestijini ve önemini temsil etmiştir. Garp Arabistan’da Mekke şehrine kısa bir mesafedeki bir Piyasakasabası olan Okaz‘da pek Fazla şairin eserlerinin sergilendiği şiir festivalleri düzenlenirdi.

Mekke ise ticaret, kültür ve din merkeziydi. Kuvvetli Quraish kabilesi Mekke’deki en kuvvetli kabileydi ve dilleri de en baskın diyalekte sahip dildi.

Kuran (İslamiyet’in mukaddes kitabı) indiğinde, eşsiz ve İtinalı tipi ve içerdiği iletiler ile Arap toplumunu edebiyete kadar değiştirecekti. Kuran’ın inmesi Arapçanın dünya dili olma yolundaki ilk adımlarını göstermekteydi. Kuran dili halen Arapça lisan bilimcilerinin referans aldığı bir değerlendirme ölçütüdür.

İslamiyet Arap Yarımadasında yayılmaya başladıkça, Arapça dili de sayısız çeşitli ifadeler, tarzlar ve janrlar geliştirmeye başlamıştır.

Ardından “Modern Standart Arapça“ denilen klasik lisan gelişmiştir. “Çağdaş Standart Arapça Nedir?” başlıklı sayfa bu çağdaş Arapça türüyle alakalı daha Fazla bilgi sunmaktadır.

Arapçadan Geçtiğimiz Kelimeler

Islamiyetin yayılmasıyla beraber, Arapça çevresel bir dilden uluslararası bir lisan olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. 8. Yüzyılda Arapçanın İspanya’da yayılmaya başlamasıyla Avrupa dilleri üzerindeki tesiri de görülmeye başlanmıştır arapça dili eğitimi.

İspanya’da yaşanan Müslümanlık çağı boyunca İspanyolca diline Arapçadan pek Fazla sözcük geçmiştir. İspanya’daki pek Fazla yer adında Arapça etkiler gözlenmektedir.Mesele Granada’daki Meşhur “El Hamra” sarayı adını Arapça’da Al manasına gelen “al-hamraa“dan alabilmektedir.

Müslüman dünyasındaki pek Fazla lisan farklı seviyelerde Arapçadan etkilenmiştir. Farsça da hem sözcük hem de dilbilgisi açısından Arapça’dan yoğun Biçimde etkilenmiştir. Pakistan’ın resmi dili olan ve Hindistan’daki Mühim dillerden biri olan Urduca da Arapça kökenli pek Fazla sözcük barındırmaktadır.

Bugünümüzde Arapça’nın Konuşulduğu Yerler

  • Arapça bugün Arap Dünyasında 200 milyondan çok şahıs doğrulusunda konuşulmakta olup 22 ülkede resmi lisan pozüsyonundadır.
  • Arapça, Arap Dünyasına sınır komşusu olan Mali, Nijer, Çad, Eritre, Cibuti, Etiyopya ve Somali gibi pek Fazla ülkede de Mühim bir dildir. Aynı sürede Türkiye’nin cenup kesminde ve İran’ın güneybatısında bazı yerlerde de Arapça konuşanlar bulunuyor.
  • Arapların Arap Dünyası dışındaki ülkelere göçüyle, Arapça dili dünyanın dört bir köşesine yayılmıştır. Arapça 1974’ten beri Birleşmiş Milletler’de de resmi lisan statüsündedir. Kuran dili olan Arapça Müslüman dünyasından saygı görmektedir. Pek Fazla Arap olmayan Müslüman çocuk, Kuran’ı okuyup anlayabilmek için ufak yaşta Arapça öğrenmeye başlamaktadır.

Yazar hakkında

Arapça Kursu Bursa administrator

Bir cevap yazın